Pengagi

to sme my

história

diskografia

akcie

fotoalbum

kontakt

mail


www.pengagi.szm.sk


Navštívili ste nás: Nedeľa, 8. augusta 2004

Niečo o histórii kapely
Produktívne časy nitrianskeho trampingu sa datujú koncom 70-tych rokov. A tak sme si počas víkendov v hlbinách slovenských lesov, či pravidelne vo štvrtok na trampských slezinách po nitrianskych krčmickách vytvárali atmosféru kovbojov a drsných chlapov, samozrejme za doprovodu gitár, banja či flauty. A tak raz v 83-ťom roku, na pive u Potkana, po dvoch rokoch vojenčiny Ganga chlapsky povedal Pencovi (po 9 pive) "...ná spravme kapelu." Ganga zohnal kontrabas, Penco gitaru a Gigi sa dal do spevu. A tak sme boli na svete. Oficiálne sme sa predstavili až po mesiaci ležérneho cvičenia na slezine nitrianskych trampov.

Zúčastňovali sme sa rôznych tramských klubových posedení, usporadúvali sme vlastné trampské večery a zúčastnili sme sa prvého festivalu v Tlmačoch „Ozveny Ciest." Tu sa k nám už pridal i multiinštrumenalista Ďuri a po absolvovaní pár festivalov sme sa v zostave Penco, Ganga, Gigi (Pengagi) - Ďuri, Facko a Rena dostali v 85-tom roku do Horního Jelení na Festival Tramskej Piesne, kde sme prvýkrat zobodovali a priniesli si ocenenie. Tento úspech sme zopakovali este dvakrát.

Zúčastnili sme sa aj iných festivalov ako: Pod Modrou Oblohou - v Brezovej pod Bradlom, Zaprášene Cesty - v Banskej Bystrici, súťažných prehliadok v Poprade, Žiline, Martine, Topoľčanoch a Komárne. V domácej Nitre sme organizovali rozličné klubové večery, country bály a študentské akcie.

Kapelou Pengagi prešlo mnoho dobrých muzikantov a spevákov, celkovy počet asi 15. Najväčšie úspechy sme zožali v zostave Luca, Facko, Gigi, Ďuri, Soso a Penco a v tejto zostave sme sa zúčastnili osláv výročia trampingu v Pražskej Lucerne dva roky za sebou.

Ocenenia a nahrávky: 2 ocenenia "najlepšia kapela roka" Asociáciou country hudby v Handlovej. Nahrávky pre rozhlasove štúdio Banská Bystrica a pre Bratislavský rozhlas, taktiež pre televíziu TKM. S vlastnou tvorbou sme sa presadili ako víťazi celoslovenského kola Porta 92 a 93 a postúpili sme na Interportu v Ústí nad Labem. Autormi piesní boli Penco, Luca a Maco.

V dnešnej dobe hráme v zostave Penco, Ďuri, Soso a Vlado. V roku 1997 sme vydali prvú vlastnú kazetu a CD pod nazvom "KONEČNE PENGAGI," a v Nitre máme pravidelnu scénu v klube Pódium (Vrštať), kde hrávame raz až dva razy do mesiaca na počúvanie, ale i do tanca. Naša speváčka, gitaristka a autorka viacerých piesní Máčo (Janka Máčovská), sa dala na sólovú dráhu, a tak v kapele ostali len samí krásni muži. V roku 2001 sme vydali druhé autorské CD Hore Best.

Za basgitaru a mikrofón sa postavil Vlado Raškovič, husličky zviera samouk huslista a spevák Peter Raškovič alias Soso , samouk multiinštrumetalista Ďuri Banás banjo a gitara, a posledný člen Pengagi je Penco, ktorý spieva, hrá na gitare, skladá piesne a trošku nás organizuje. Tu treba spomenúť aj už zaniknutú študentskú kapelu TOTEM, z ktorej sú v PENGAGI Soso, Ďuri a Vlado, takže z pôvodného PENGAGI zostali Penco a názov.

Pengagi oslávilo v roku 2003 svoje 20 ročné pôsobenie. Naše motto je: „ Aj keď falošne, ale s chutou."


Bývalá skupina TOTEM, vľavo Ďuri, dolu Vlado,Soso
Zo štúdia pri nahrávaní CD Hore Best
Festival Babica 2004 – Bojná

a Soso 2004...
© Web design Rasko 2004